Definicja odpadów medycznych oraz sposób postępowania z nimi ze względu na ich wagę zostały uregulowane w ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 roku oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 24 października 2017 roku. Do odpadów medycznych zalicza się odpady, które powstały w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych oraz prowadzenia badań naukowych oraz doświadczeń w zakresie medycyny. Do odpadów medycznych zaliczyć można w szczególności:
- igły
- strzykawki
- inne ostre narzędzia
- odpady biologiczne
- opatrunki
- zużyte peloidy.
Występują w formie stałej, ciekłej lub gazowej, a powstają w trakcie różnych form leczenia, diagnozowania i przeprowadzania doświadczeń w przewidzianych do tego instytucjach, placówkach i obiektach takich jak szpitale, hospicja czy uzdrowiska.
Jak postępować z odpadami medycznymi?
Odpady medyczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, dlatego też bardzo ważne jest ich odpowiednie magazynowanie, zabezpieczenie i unieszkodliwianie. Problematyka prawidłowego i kompleksowego zajmowania się tego typu odpadami jest dostrzegana przez służby sanitarne, epidemiologiczne i organy ochrony środowiska.
Postępowanie z odpadami zgodnie z obowiązującym przepisami uregulowane jest w następujący sposób:
- Odpady są podzielone według specjalnych kodów, które decydują o sposobie i miejscu ich magazynowania (18 01 80 – zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej o właściwościach zakaźnych oraz 18 01 81 -zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej, inne niż wymienione w 18 01 80).
- Odpady te są przetwarzane w miejscu ich powstania. Jest to tak zwana zasada bliskości. Zakazuje się zbierania zakaźnych odpadów medycznych poza miejscem ich wytwarzania.
- Odpady gromadzi się, uwzględniając ich właściwości, sposób ich unieszkodliwiania lub odzysku.
- Odpady medyczne zbiera się do specjalnych worków jednorazowego użycia oraz plastikowych pojemników w kolorach żółtym, czerwonym lub innym: niebieskim, zielonym i czarnym.
- Pojemniki, w których przechowywane mają być ostre elementy i narzędzia muszą być wykonane z materiału odpornego na uszkodzenia oraz wilgoć i użyty może być tylko jednorazowo.
- Czas gromadzenia odpadów w miejscu powstawania do 72 godzin z wyłączeniem „odpadów wysoce zakaźnych” które mogą być przechowywane w miejscu powstania nie dłużej niż 24 godziny.
- Przetwarzanie odpadów następuje w specjalnie wyznaczonych do tego instalacjach oraz urządzeniach, które nie mogą powodować wzrostu emisji szkodliwych substancji w powietrzu.
- Uszczegółowione są także oznakowania identyfikujące, które umieszczane są na workach i pojemnikach z odpadami takie jak ich kod, dane wytwórcy, numer REGON.