Segregacja odpadów medycznych

Segregacja odpadów medycznych
Data2018-10-17

Odpady jakie wyrzucamy każdego dnia, to niestety część egzystencji człowieka tu na ziemi. Śmieci nie da się przecież całkowicie wyeliminować. Na szczęście współczesna myśl techniczna pozwala na utylizowanie części odpadów, a dzięki normalizowaniu systemów prawnych ich dotyczących, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele znaczenie ma segregacja. Jednym ze szczególnych rodzajów odpadów i śmieci są te medyczne. Mogą one być bowiem skażone lub nieść ze sobą szkodliwe bakterie i wirusy. Dlatego właśnie to segregacja i właściwe przechowywanie pozwala na zapobieganie złym skutkom składowania odpadów medycznych.

Co to są odpady medyczne 

Mówiąc o segregacji tego typu odpadów, należy odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, czym tak właściwie są. Odpady medyczne to w najprostszym tłumaczeniu śmieci powstające przy udzielaniu wszelkiego rodzaju świadczeń zdrowotnych oraz podczas prowadzenia badań i doświadczeń naukowych. Co ważne, zasady ich segregacji zostały jasno i precyzyjnie określone, przez specjalny projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Zasady segregacji odpadów medycznych 

Zgodnie z przytoczonym wcześniej dokumentem muszą one być zbierane do wysokiej jakości pojemników i worków. Występują one w trzech kolorach, z których każdy oznacza konkretne odpady. Tak więc do pojemników i worków koloru czerwonego, zbierane są najbardziej niebezpieczne odpady medyczne, czyli takie, które mogą wywoływać poważne, a nawet śmiertelne choroby u ludzi i zwierząt. Kolor żółty oznacza mniej niebezpieczne, do których zaliczyć można chociażby różne odczynniki chemiczne. Pojemniki innego koloru niż żółty i czerwony, tzn. niebieskie, czarne lub zielone, przeznaczone są na wszystkie pozostałe odpadków medyczne, takie jak np. narzędzia chirurgiczne. Wymienione worki i pojemniki powinny być wysoce odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, a także na wzmożone działanie substancji chemicznych. Dodatkowo naczelna zasada mówi, że odpady tego rodzaju muszą być segregowane i składowane w miejscu ich powstawania.

Wymienione zasady postępowania z odpadami medycznymi mają naprawdę duże znaczenie. Warto o tym pamiętać, bo wbrew pozorom, segregacja nie jest wcale tak trudnym zadaniem.